Snack Costs

My friends and I had joined a weight-loss organization.  At one meeting the instructor held up an apple and a candy bar.  “What are the attributes of this apple,” she asked, “and how do they relate to our diet?”  “Low in calories” and “lots of fiber” were among the answers.  She then detailed what was wrong with eating candy, and concluded, “Apples are not only more healthful, but also less expensive.  Do you know I paid seventy-five cents for this candy bar?”  From the back a small voice spoke up, “I’ll give you a dollar for it!”

 

I handle stress very well.
Of course, I’ve been in the bathtub since last Sunday night. – Martha Bolton

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.